Fotografia Ślubna
image

Zapraszam do magicznego świata fotografii świata, w którym słowa takie jak zdjęcia ślubne oznaczają coś więcej, niż tylko poprawnie wykonane fotografie. Jest to też nasza pasja i mam nadzieję, że uda się Państwu odnaleźć ją w naszych fotografiach.

Fotografia ślubna jest bardzo wyjątkowa. Dzień ślubu dla wielu z nas jest jednym z najważniejszych dni w życiu. Wszyscy wyglądamy pięknie i tak chcemy zapamiętać ten dzień. Niesie on ze sobą niewiarygodną ilość emocji i to one tak naprawdę będą tematem Waszych zdjęć.

Fotografia Reklamowa
image

Oglądając reklamy coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę nie tylko na to, co nam chcą wcisnąć specjaliści od marketingu, ale również na to, jak chcą nam to wcisnąć. Wśród wielu form przekazów reklamowych chcę zwrócić uwagę na jeden, bardzo specyficzny - fotografię reklamową.

A co najczęściej się fotografuje do reklam?

Głównie: kobiety, kobiety i mężczyzn w niedwuznacznych sytuacjach, kobiety i kosmetyki, kobiety i sprzęt domowy, samochody, mężczyzn , mężczyzn i papierosy, mężczyzn i piwo, cały asortyment produktów, które chce się sprzedać, począwszy od szynki, przez sprzęt AGD i RTV, wkładki do butów, skończywszy na coraz szerszym wachlarzu napojów wyskokowych.

Zajmujemy się także:
* Profesjonalną fotografią reklamową
* Modelingiem
* Projektowaniem opakowań
* Projektowaniem publikacji reklamowych
* Oprawą obrazów i fotografii
* Wytwarzaniem zegarów stylowych oraz   reklamowych.
* Naprawą aparatów fotograficznych


Współpracujemy z wydawnictwami, grafikami, studiami graficznymi, agencjami reklamowymi i bezpośrednio z klientami. Podejmujemy współprace z firmami, które potrzebują reklamy i promocji. Wychodzimy z założenia, że reklama jest ważnym elementem strategii marketingowej każdej firmy.
Pracujemy na sprzęcie firm: SINAR, HASSELBLAD, CANON I NIKON.

Fragment galerii
 • image 1
 • image 2
 • image 3
 • image 4
 • image 5
 • image 6
 • image 7
 • image 8
 • image 1
 • image 2
 • image 3
 • image 4
Warsztaty Fotografii Ślubnej

Od lutego 2010 roku, planujemy cykl warsztatów, których tematem będzie "Fotografia Ślubna", zapraszamy wszystkich tych którzy chcą w przyszłości pracować jako fotograf ślubny i także tych którzy chcą podszlifować swoje umiejętności w wykonywanym zawodzie.
Warsztaty będą obejmować reportaż ślubny, zdjęcia studyjne i plenerowe.
INFORMACJA pod numerem telefonu lub 605 048 530, również na stronie internetowej www.foto.tarnow.pl . Zapraszamy.

Jak szukać dobrego fotografa na ślub

Osoby, które maja nawet niewielkie pojęcie jak powinno wyglądać dobre zdjęcie, bardzo łatwo, po obejrzeniu kilku zdjęć danego fotografa mogą stwierdzić czy maja do czynienia z fotografem doświadczonym, nazwijmy go zawodowcem, czy też amatorem szukającym szybkiego zarobku.
Oczywiście należy zaznaczy, że bardzo często amatorzy robią świetne zdjęcia, w tym przypadku słowa amator używam do określenia fotografa wykonującego słabe zdjęcia. (z góry przepraszam wszystkich prawdziwych amatorów fotografii).


Jak rozpoznać po zdjęciach dobrego fotografa?

Podczas oglądania zdjęć zwróćmy uwagę na to:
- czy fotograf zna przynajmniej podstawy kompozycji ( myślę tutaj o tzw. mocnych punktach obrazu, kierunkach na zdjęciu, perspektywie) Często spotykane błędy: osoba na zdjęciu patrzy na zewnątrz kadru, linia horyzontu odcina fotografowanych osobom głowy, lub przebiega na wysokości oczu, Nie proporcjonalnie niczym nieuzasadnione duże puste przestrzenie w kadrze np.: pusta ściana lub niebo, osoby ustawione są centralnie i patrzą prosto w obiektyw (chyba, ze to zamierzony efekt)

- czy fotograf myśli podczas fotografowania. ( zobaczmy czy Pani Młodej nie wyrasta z głowy np. słup telegraficzny albo drzewo, czy na zdjęciach jest drugi i trzeci plan, to jest dobry test. Jeśli na zdjęciach mamy drugi plan, który uzupełnia scenę z pierwszego planu, jest ona prawidłowo naświetlona i skomponowana, to znaczy, ze gość ma pojęcie o fotografii, że myśli i wie co chce sfotografować. Podstawowym błędem osób początkujących jest skupianie się na głównym motywie, w tym przypadku na parze Młodej i ignorowanie tego, co się dzieje za nimi. - czy zdjęcia są wykonywane spontanicznie, czy tylko ustawiane, czy fotograf ma inwencje i pomysły na ciekawe kadry

- czy nie boi się trudnych motywów (prawidłowo naświetlone zdjęcie wykonane pod słońce da nam nie tylko pojęcie o jego warsztacie, ale również o sprzęcie, którym dysponuje. Słabe obiektywy i filtry powodują odblaski, zdjęcia tracą ostrość z powodu załamywanie się światła na konturach fotografowanego obiektu)

Niestety w tej dziedzinie fotografii jakość sprzętu, a przede wszystkim obiektywów jest dosyć istotna. Zależy nam na ładnych zdjęciach, często musimy je wykonywać w trudnych warunkach, pod ostre światło, w ciemnych kościołach nawet najlepszy fotograf słabym sprzętem nie wykona zdjęcia, które spełni nasze oczekiwania.

- jak sobie radzi podczas fotografowania w pomieszczeniach. Jeśli np. w kościele oświetlona jest flashem Para Młoda, a za nimi jest czerń, nie widać, co jest na drugim planie podarujmy sobie współprace z takim fotografem. Jeśli za osobami, które stoją przy ścianie, rysuje się na ścianie ostry cień tych osób to również nie wystawia mu dobrego świadectwa

- jak operuje głębia ostrości, np. na portretach, czy potrafi wygubić małą głębią ostrości drugi plan (ostra jest tylko fotografowana osoba, za nią ostrość się kończy)


Gdzie szukać fotografa?

Największy wybór fotografów mamy na licznych stronach internetowych, taka uwaga, kilka razy zauważyłem, że niektóre zdjęcia prezentowane przez danego fotografa trochę odbiega jakością i stylem od pozostałych. To się od razu rzuca w oczy. Później te zdjęcia znalazłem w ofercie agencji stockowej oczywiście innego autora.

Na forach internetowych poświęconych fotografii i fotografom ślubnym można często znaleźć tematy dotyczące kradzieży zdjęć przez innych fotografów i przedstawiania ich jako własne

Ostrożnie podchodźmy również do dużej liczby bardzo pozytywnych, pochlebnych komentarzy na forach internetowych.
- z polecenia- to jest chyba bardzo dobry pomysł, ale należy pamiętać, że nam mogą podobać się zupełnie inne zdjęcia niż osobie polecającej.

- fotografa starajmy się zarezerwować na kilka miesięcy przed datą ślubu, ci najlepsi w branży mają często zarezerwowane terminy na ponad rok przed uroczystością.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- zapytajmy fotografa czy ma zapasowy aparat, zawodowiec zawsze ma drugie body, sprzęt nawet ten najlepszy się czasami psuje, warto wiedzieć, że nasz fotograf ma tego świadomość

- plener czy używa blendy rozświetlającej, czy ma asystenta, czy poświęci nam czas żeby pojechać w nieznane mu miejsce, żeby zapoznać się z terenem

- o której godzinie zaproponuje zdjęcia w plenerze? Jeśli w lipcu o godz. 13, to współczuję

- czy podczas sesji w plenerze pomyśli o makijażu dla Pana Młodego?

-dowiedzmy się, czy będziemy mogli dysponować wykonanymi zdjęciami, czasami się zdarza, że fotograf chce pośredniczyć w wykonywaniu dodatkowych odbitek

Formalności i finanse

- warto spisać umowę z fotografem i wpłacić niewielką zaliczkę. Umowa chroni zarówno nas jak i fotografa, my mamy większą pewność, że fotograf o nas nie zapomni, a fotograf będzie spokojniej odmawiał innym klientom, wiedząc, że ma na ten dzień zagwarantowany zarobek.

- upewnijmy się również czy na pewno zdjęcia będzie wykonywała ta osoba, której fotografie oglądaliśmy, często agencje fotograficzne podzlecają wykonanie zdjęć.

- trudno podawać konkretne ceny, są one uzależnione od zlecenia, ilości odbitek, liczby albumów, czy fotoksiążek, można powiedzieć, że średnia cena za obsługę uroczystości ślubnej+ plener + wesele + album z ok. 100 zdjęć, + nagranie płyty DVD wynosi ok. 2 tys.

Jeżeli ktoś proponuje wam wykonanie tej usługi za 600 zł to chyba lepiej sobie darować. Są fotografowie, którzy wezmą za taką pracę ok. 6 tys, ale myślę, że to przesada. Chociaż ponoć są osoby, które tyle płacą.

Podczas sesji

- sesje w plenerze wykonuje się najczęściej w innym dniu, są plusy i minusy takiej decyzji

- na plus można na pewno zaliczyć większy spokój, możliwość wyboru daty, pogody, dowolnego miejsca, nawet bardzo odległego. Nie musimy się martwić o zniszczenie czy zabrudzenie strojów, o oczekujących na nasz przyjazd gości weselnych itd

- minusem jest na pewno ponowna wizyta u kosmetyczki i fryzjera to są dodatkowe koszty, chociaż z drugiej strony można wprowadzić pewne poprawki w makijażu, jeśli nie byliśmy do końca zadowoleni z makijażu w dniu ślubu oraz dłuższe oczekiwanie na końcowy efekt pracy naszego fotografa.

Mam nadzieję, ze te kilka rad pomoże Państwu w wyborze swojego idealnego fotografa.