Poradnik Modelek

        Najprostsza i najbardziej trafna definicja mówi, że modelka to osoba, która zawodowo uczestniczy w sesjach zdjęciowych (pozowaniu), pokazach i innych pracach związanych z prezentacją mody oraz zarabia w ten sposób pieniądze. Na pewno modelką nie nazwiemy osoby, która gdzieś przypadkiem wystąpiła lub raz czy dwa zapozowała do zdjęć znajomemu fotografowi. Osoba podejmująca zawód modelki powinna też spełniać określone kryteria, takie jak wiek, wzrost, budowa ciała (szczupła i proporcjonalna), oryginalny typ urody, zadbana cera, włosy i zęby. Ponadto powinna znać przynajmniej jeden język obcy, a także umieć chodzić po wybiegu oraz pozować do zdjęć.

Czym jest Agencja modelek?
Agencja modelek jest ogniwem łączącym modelki z ich finalnymi pracodawcami (później zwanych klientami) firmami produkującymi m.in. odzież, perfumy i inne dobra luksusowe, do których promocji (pokazów, zdjęć do katalogów, czasopism, plakatów, reklam telewizyjnych) potrzebują właśnie modelek.

Komu potrzebna jest Agencja modelek?
Przede wszystkim klientowi, np. firmie odzieżowej. Bez niej klient nie znalazłby łatwo wszystkich potrzebnych modelek. Ciężko sobie wyobrazić, że projektanci nagle rzucają tworzenie swoich kreacji i wychodzą na ulicę szukać dziewczyn, które będą mogły promować ich rzeczy. Nawet jeśliby udało im się znaleźć kilka ciekawych twarzy, to nie będą mieli gwarancji, że tak odkryte "modelki" będą profesjonalistkami potrafiącymi wykonywać swój zawód, oraz że będą dobrze wychodzić na zdjęciach. Stąd klientowi potrzebna jest agencja, która zajmie się poszukiwaniem dziewczyn, próbnymi zdjęciami i szkoleniem ich na modelki itd.
Modelki również potrzebują agencji. Po pierwsze, to dzięki niej modelka może spotkać swoich pracodawców, gdyż agent wyszukuje jej castingi. Agencja odpowiada za odpowiednie materiały promujące reprezentowaną przez siebie dziewczynę oraz zdjęcia testowe, przygotowuje jej prezentację na stronie internetowej, tworzy książkę (book'a) oraz kompozyt, czyli wizytówkę modelki. Ponadto dba o jak najlepsze warunki i wynagrodzenie dla modelki przy zawieraniu umów z klientem oraz pilnuje by zapłacił on w terminie za wykonaną pracę. Agencja szkoli także modelki, aby potrafiły profesjonalnie sprostać stawianym im wymaganiom odpowiednio chodzić po wybiegu czy pozować podczas sesji zdjęciowych. Ta nauka przybiera nieraz formę "kursu". Szczególnie na początku kariery modelka wysyłana jest do prac, na których co prawda zarabia niewiele lub nic, ale uczy się koniecznych umiejętności i zbiera doświadczenia. Agencja w zamian za pomoc modelce pobiera prowizję od jej zarobków, której wysokość ustala się w kontrakcie.
Są modelki, które działają bez agencji, tak zwane "FREELANCERS". Taka dziewczyna musi sama poszukiwać informacji o castingach, przygotować sobie materiały promocyjne, negocjować umowy z klientami, znać się na prawie autorskim i rynkowych stawkach, dopilnować warunków kontraktu, płatności i posiadać wiele, wiele innych umiejętności. Niestety, takie modelki łatwo jest oszukać, co czasem klienci robią, zaniżając im wynagrodzenia. Samodzielna modelka musi już znać swój zawód i mieć doświadczenie w branży. Dlatego początkujące modelki w zasadzie nigdy nie pracują same, a nawet i te najbardziej doświadczone w 95% przypadków współpracują z agencjami modelek, które zapewniają im bezpieczeństwo i reprezentują ich interesy.

Jak odkryć w sobie modelkę?
Wiara we własne możliwości to podstawa sukcesu. Wiele młodych dziewczyn marzy, aby być modelką. Niestety, często nie wiedzą, w jaki sposób ocenić swoje szanse. W tym rozdziale opowiemy, jak w siedmiu krokach sprawdzić, czy drzemie w Tobie potencjał na modelkę!

1 krok - Wiek
14 - 17 lat (max 19) Podstawowym wymogiem modelingu jest wiek. Jak zawsze, i tutaj sukces przychodzi z czasem; lecz inaczej niż w wielu innych zawodach modelka już po ukończeniu 25 lat odchodzi zazwyczaj "na emeryturę". Dlatego zacznij jak najwcześniej, gdyż daje to większe szanse na odniesienie sukcesu. Uwaga: agencje modelek przyjmują nawet 12- i 13-letnie dziewczyny, w których widzą potencjał rozwoju. Zdarza się też, że modelką można zostać nawet w wieku 20 lat, jeśli wygląda się bardzo młodo.

2 krok - Wymiary
Idealny wzrost modelki to 178 - 179cm (nie dotyczy fotomodelek). Niższa modelka (np. 172 cm) o nieprzeciętnie pięknej twarzy, proporcjonalnej sylwetce i charyzmie może zrobić karierę, jednak będzie jej dużo trudniej.
Obwód talii do 60 cm, a bioder i piersi do 90 cm, choć w przypadku biustu wymiary nie są restrykcyjnie przestrzegane.
Uwaga I: nie każda czternastolatka ma od razu odpowiedni wzrost. Jeśli brakuje Ci jeszcze parę centymetrów, spójrz na swoją stopę. Jest duża? Tak? To super, jeszcze będziesz rosnąć! Tylko nie pal papierosów
Uwaga II: jeśli masz np. 172 cm wzrostu i raczej już nie urośniesz, warto poszukać agencji modelek, która wysyła swoje modelki do Azji, gdzie klienci nie wymagają aż tak bardzo minimum 175cm wzrostu.
Uwaga przy podawaniu swoich wymiarów! Nigdy nie oszukuj, bo agencje modelek sprawdzają wymiary na pierwszym spotkaniu! Uwaga: szczerość jest zawsze premiowana. Jeśli masz tymczasowy problem z sylwetką, a olśniewasz urodą i milą aparycją, możesz dostać swoją szansę.

3 krok - Wygląd
Naturalność ponad wszystko. Piękny i zadbany wygląd to podstawa w branży modelingowej.
- Włosy - naturalne, czyste i lśniące. Najlepiej długie, bo można z nimi wiele zrobić przy stylizacjach. "Chłopięce" fryzury, dredy i inne ekstrawagancje raczej odejmują uroku modelce. Uwaga: pod żadnym pozorem nie farbuj włosów ani nie rób trwałej! Możesz je zniszczyć i zmniejszyć szansę na karierę.
- Usta i Nos - zajęcze wargi, krzywe usta, garbate nosy niestety odpadają. Uwaga: zapomnij o krzykliwych szminkach!
- Zęby - równe, białe, i zadbane Uwaga: jeśli masz nierówne zęby, załóż aparat. Trochę się pomęczysz, ale później olśnisz uśmiechem. Ponadto nie pij kawy ani mocnej herbaty i nie pal papierosów - używki sprawiają, że Twoje zęby mogą stracić swoją biel!
- Brwi - nie koryguj ich! Agent lub booker w agencji musi najpierw zobaczyć Twój naturalny kontur brwi i potem ewentualnie podejmiecie decyzje o ich kształcie.
- Cera - zadbana, zdrowa, bez pryszczy i krostek. Jak o nią dbać? Przede wszystkim wysypiaj się, zdrowo odżywiaj i ogranicz imprezowanie. Zła dieta, brak snu i używki strasznie niszczą Twoją skórę. No i nie przesadzaj z solarium, żebyś nie wyglądała sztucznie Uwaga: koniecznie przeczytaj dział "Uroda" na www.badzmodelką.pl
- Operacje plastyczne - większość zachodnioeuropejskich agencji nie akceptuje ich. Modelka ma być naturalnie piękna, a nie sztucznie upiększana. Wiele agentów po odkryciu takiej ingerencji zakończy z Tobą współpracę. Mowa tu o poważnych operacjach zmieniających wygląd, a nie o drobiazgach typu usunięcia blizny/ pie przyka, czy nieznacznej korekcie nosa, uszu lub ust. Decyzje o jakiejkolwiek operacji lub poważniejszym zabiegu kosmetycznym zawsze skonsultuj z agentem - on najlepiej Ci doradzi.
- Sylwetka - Zawsze dbaj o proste plecy. Garb nikomu nie dodaje urody.

4 krok - Typ Urody
Agencje modelek szukają oryginalnych, charakterystycznych twarzy, które wyróżniają się wśród innych. Często subtelne piegi lub lekko odstające uszy mogą stać się Twoim atutem. Uwaga: często dziewczyny uważane za mało atrakcyjne z powodu wysokiego wzrostu, szczupłej sylwetki lub odmiennej urody okazują się świetnym materiałem na modelkę.

5 krok - Ciekawe ozdoby
Pamiętaj, że zdrowe, mocne paznokcie i zadbane dłonie zrobią większe wrażenie na agencie niż kolorowe tipsy. Nadmierna ilość kolczyków, bransoletek czy tatuaży zdecydowanie odstrasza. Uwaga: jeśli posiadasz tatuaż(e), pamiętaj, żeby przy zgłoszeniu do agencji modelek od razu to zaznaczyć - napisz, jak wyglądają i gdzie się znajdują.

6 krok - Osobowość.
Wbrew obiegowej opinii, charakter i charyzma są bardzo ważnym atutem modelki. To one decydują o tym, czy dziewczyna osiągnie sukces. Dobry wygląd jest niezbędny przede wszystkim na początku, reszta to kwestia charakteru i intuicji.

Jaka jest topmodelka?
Inteligentna. Przecież wszyscy kochamy piękne i mądre kobiety!
Zdyscyplinowana i gotowa ciężko pracować na sukces.
Odważna, łatwo nawiązująca kontakty z ludźmi.
Szybko odnajdująca się w nowym otoczeniu.
Zmotywowana w osiąganiu wyznaczonego celu.
Dobrze zorganizowana, by pogodzić szkołę oraz życie osobiste z pracą w modelingu.
Lubiąca podróżować.
Miła i uczynna. Era kapryśnych gwiazdek bezpowrotnie odeszła w zapomnienie!
Systematyczna. Jest to niezbędne przy diecie i nauce w szkole.
Cierpliwa, ponieważ na sukces trzeba czasem poczekać

7 krok - Dodatkowe Cechy
    Myślisz, że to detale; a jednak to są Twoi najwięksi sprzymierzeńcy w podbijaniu świata mody.
Dobra przemiana materii pomoże w utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Gracja i wdzięk (wrodzone lub nauczone!).
Fotogeniczność (nie każda piękna dziewczyna dobrze wychodzi na zdjęciach).
Kondycja i cierpliwość przy długich sesjach zdjęciowych, castingach, przymiarkach,      przygotowaniach do pokazu.
Pewność siebie i zniewalający uśmiech

Jeśli myślisz, że to chyba Ty, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Najwyższa pora zacząć poszukiwania agencji modelek. W następnym rozdziale powiemy Ci, jak wybrać tę najlepszą.

Jak wybrać agencję modelek?
Od wyboru agenta zależy Twoja kariera. Przemyśl dobrze, komu powierzasz swoją przyszłość. Zapewne od razu zadasz pytanie: "Jaka agencja modelek jest najlepsza?"
To zależy, co chcesz osiągnąć w modelingu. Jeśli marzysz o zagranicznych wyjazdach do czołowych agencji w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Jorku, szukaj agenta, który specjalizuje się we współpracy z nimi. Wolisz zostać w Polsce, by występować w naszych reklamach i pismach? Sprawdź, z jakiej agencji są modelki, które w nich najczęściej występują. Określając swoje aspiracje wiesz, na co zwracać uwagę i o co pytać. Tak! Pytaj koniecznie!! Dobry wywiad to podstawa działania. Oto porady, jak znaleźć najlepszą dla siebie agencję modelek.

I rada - Zastanów się, co Cię najbardziej interesuje w modelingu?
Kariera w Polsce czy podbój świata? Wysokie zagraniczne zarobki czy sława u nas? Sesje zdjęciowe do gazet (editoriale) i reklamy czy bieganie po wybiegach i katalogi słynnych projektantów? Praca i wyjazdy przez cały rok, czy tylko w wakacje? Możliwości jest wiele. Uwaga: pamiętaj, że uznane na świecie modelki automatycznie robią karierę w Polsce! Każdy chce pisać o sukcesach naszych gwiazd.

II rada - Popytaj ludzi ze świata mody! Pytaj wszystkich, którzy mają kontakt z tą branżą i mogą Ci właściwie doradzić. Nie znasz nikogo takiego? Wykorzystaj Internet! www.badzmodelka.pl, www.forum-modelek.pl, www.forum.promodels.pl, - tam spotkasz modelki i przedstawicieli agencji modelek. Jakie pytania im zadawać? Pytaj o zlecenia, które dostają modelki, czy agencja odnosi sukcesy, w czym się specjalizuje, z kim współpracuje i przede wszystkim na jakich warunkach. Zapytaj też jaka atmosfera panuje w agencji, jakie mają konkretne wymagania i czy aktualnie szukają nowych twarzy lub organizują konkurs.

III rada - Obejrzyj strony agencji modelek! To bardzo cenne źródło informacji. Linki do agencji modelek są na powyższych serwisach. Przeglądając strony agencji zwróć uwagę, jakie osiągnięcia mają modelki, przeglądaj uważnie ich zdjęcia. Jeśli zobaczysz okładki Vogue i kampanie Prady - dobrze trafiłaś! Jeżeli natomiast modelki mają słabe zdjęcia robione "pod ścianą", źle oświetlone i mało profesjonalne, możesz być pewna, że to nie jest agencja, której szukasz.

IV rada - Wybierz kilka agencji modelek Wiesz już, co chcesz robić w modelingu i znalazłaś agentów spełniających Twoje wymagania. Teraz wybierz najlepszych z nich. Uwaga: To normalne, że wysyła się zgłoszenia do kilku agencji - przecież trzeba zwiększyć swoje szanse! Poza tym każda agencja szuka osób o określonym typie urody, na dany rynek (np.: do Europy czy Azji). Lepiej więc wysłać zdjęcia do kilku różnych agencji. Przy odrobinie szczęścia będziesz mogła przebierać w ofertach agencji.

Czy każą Ci płacić za portfolio lub wpisowe do agencji?
Jeśli tak, to im podziękuj. Agencja inwestuje w modelkę, a nie bezczelnie wyciąga od niej pieniądze. Inwestycje te wpisywane są w tzw. dług modelki. Pamiętaj, że za portfolio, testy, kompozyty itp płaci agencja, a nie Ty.
Uwaga 1: Wszyscy, którzy nawet częściowo każą płacić za zdjęcia lub umieszczenie ich na stronie, są przeważnie osobami niegodnymi zaufania!
Uwaga 2: Nie myśl jednak, że już po pierwszej wizycie w agencji dostaniesz propozycję sesji. Najpierw będziesz musiała spełnić określone warunki postawione przez agencję, np. wrócić do naturalnego koloru włosów czy zrzucić kilka centymetrów w biodrach. Najprawdopodobniej zanim agencja zrobi Ci testy, będziesz musiała podpisać umowę.

Zaplecze agencji
Praca modelki to ciągłe podróże. Bardzo dużo modelek mieszka daleko od ich agencji-matki. Dlatego agenci muszą zapewnić im warunki pobytu, gdy przyjeżdżają na castingi. Chodzi tu o tzw. "mieszkanie modelek" z sypialnią, kuchnią i łazienką, bo nikt normalny nie każe Ci mieszkać w drogim hotelu. Agencja powinna się troszczyć o Ciebie. Uwaga: Zanim wyjedziesz, dowiedz się, w jakich warunkach będziesz mieszkać i jak wygląda ewentualne rozliczanie kosztów Twojego pobytu.

Ilość modelek w agencji
Agent ma mnóstwo dziewczyn?
Oznacza to, że ciężko dostać dobre kontrakty, ponieważ kolejka jest długa. Często kilka "gwiazd" zgarnia cała śmietankę, a pozostała reszta dostaje "poradniki domowe".
Bardzo mało modelek?
Nowa, mało znana agencja lub taka, która stawia na jakość. W drugim przypadku jest to dobra opcja, bo masz duże możliwości rozwoju. Jest Was mało i "śmietanki" nie trzeba dzielić. Jak jest naprawdę, stwierdzisz, sprawdzając zlecenia pracujących tam modelek. Uwaga: Standardowa ilość modelek w agencji w Polsce to 20-60.

Zdjęcia modelek
Agencja promuje swoje modelki poprzez m.in. swój serwis internetowy, a ich portfolia są jej wizytówką. Odwiedź różne strony i porównaj, czym wyróżniają się zdjęcia danych agencji. Sprawdź czy są one różnorodne, ciekawe i profesjonalnie wykonane, czy są tam okładki prestiżowych pism i profesjonalne sesje modowe. Zwróć też uwagę na kampanie reklamowe (ubrań, perfum itp.) - agencje często umieszczają na stronie materiały z reklamy znanych marek, które promują ich modelki. Uwaga: sprawdź, czy pojawiają się nowe zdjęcia. Czasami na stronie jest kilka bardzo dobrych fotek, które niestety są tam od lat i nic się nie zmienia. Nie jest to dobry znak.

Jak wysyłać zgłoszenia do agencji modelek?
Każdego dnia dziewczyny z całego świata wysyłają miliony zgłoszeń do agencji modelek. Jeśli chcesz by Twoje było tym jedynym, przygotuj je profesjonalnie! Gdy wiesz już, że masz szanse zostać modelką, czas starannie przygotować się do "wejścia w świat mody". Zazwyczaj agencje zamieszczają na swojej stronie formularze zgłoszeniowe, które trzeba wypełnić i przesłać wraz ze zdjęciami. Niby prosta sprawa, a mnóstwo dziewczyn kończy karierę modelki właśnie na tym etapie. Jeśli nie chcesz popełnić ich błędów, zastosuj się do naszych wskazówek. Dasz sobie radę - jesteśmy z Tobą!

I wskazówka - Jak wypełnić formularz Pamiętaj, aby wypełnić wszystkie wymagane pola i pisać tylko prawdę. Nie jesteś pewna swoich wymiarów? Weź centymetr i zmierz swój obwód talii, bioder i klatki piersiowej. Niepełne formularze są zazwyczaj dyskwalifikowane. Jeśli agencja wymaga podania informacji o tatuażach czy bliznach, to napisz wszystko zgodnie z prawdą. Podczas castingu agent zapewne obejrzy Cię w stroju kąpielowym, a wtedy nic nie umknie jego uwadze. Jeśli ktoś zadaje Ci pytanie na temat Twojego doświadczenia, nigdy nie kłam. Dopiero zaczynasz karierę? Nie martw się, każdy musiał ją kiedyś rozpocząć Uwaga: Dwa razy sprawdź dane kontaktowe, które podajesz. Szczególnie numer telefonu (wraz z kierunkowym) i adres e-mail!

II wskazówka - Przygotowanie zdjęć do wysłania Pamiętaj, że agencja chce zobaczyć Twoje naturalne piękno. Na zdjęciach, które wysyłasz, nie pozuj "jak modelki" i unikaj wymyślnych stylizacji oraz ostrego makijażu. Wielu fotografów oferuje także "profesjonalne portfolia" dla początkujących modelek. Nie potrzebujesz ich usług! Uwaga: dopiero pracując w agencji stworzysz swoje prawdziwe, profesjonalne portfolio.
Dobre zdjęcia zgłoszeniowe możesz sama wykonać zwykłym aparatem cyfrowym. Poproś koleżankę/brata /siostrę /mamę o pomoc i zrób je zgodnie z poniższymi wskazówkami:

- 3 zdjęcia, których potrzebujesz
- twarz en face (czyli "frontem"), włosy rozpuszczone, ale nie zasłaniające twarzy;
- twarz profilem; włosy upięte z tyłu;
- sylwetka w kostiumie dwuczęściowym
Uwaga: czasami agencje wymagają większej ilości zdjęć. W takim wypadku jednak informację o tym zamieszczają na swojej stronie.
-Tło do Twoich zdjęć
Może to być ściana w Twoim mieszkaniu. Upewnij się, że wybrane miejsce jest jasno oświetlone. Najlepiej, jeśli zdjęcia zrobisz w ciągu dnia w pobliżu okna. Unikaj zbyt ostrego światła, które prześwietli zdjęcia, a także sztucznego oświetlenia (lamp, żarówek itp.).
- Wykonanie zdjęć
Nigdy nie rób ich sama "z ręki", bo twarz najczęściej wygląda nienaturalnie. Poproś kogoś do pomocy. Zdjęcia z toną makijażu lub w zbyt mocnym świetle są często od razu dyskwalifikowane. Uwaga: Wykonaj jak najwięcej zdjęć z fleszem oraz bez niego tak, żebyś później mogła wybrać najlepsze ujęcia.
- Sprawy techniczne: format i opis zdjęć
Maksymalny format zdjęć to 1024x682 pikseli. Jeśli chcesz zabłysnąć, podpisz zdjęcia odpowiednio:
"Nazwisko Imię - profil",
"Nazwisko Imię - twarz frontem",
"Nazwisko Imię - sylwetka". W każdej agencji to docenią!

Uwaga:
W żadnym wypadku nie poprawiaj zdjęć w Photoshopie, ani innym programie graficznym! Osoby, do których wyślesz zdjęcia, doskonale znają ten program - od razu zauważą oszustwo i zdyskwalifikują Twoje zgłoszenie.

Unikaj przy zdjęciach:
- okularów na twarzy
- twarzy zasłoniętej włosami
- dziwnych póz sylwetki
- wymyślnych stylizacji
- grupowych zdjęć (np. z wycieczki)
- zdjęć zbyt ciemnych lub prześwietlonych
- innych niż podane przez nas, chyba że agencja o takie poprosi.
- zdjęć o wielkich rozmiarach lub małych, na których nic nie widać

Kontakty z agencją modelek

Szacunek, którym darzymy innych, wraca do nas ze zdwojoną siłą Dobre kontakty z ludźmi to podstawa sukcesu w pracy. Każdy lubi sympatyczne, miłe i kulturalne towarzystwo. Ten rozdział składa się z dwóch części: Korespondencja i Castingi.

1. Korespondencja z agencją modelek.
Zapamiętaj poniższe kwestie, a korespondencja z agencją modelek będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.

Osoba, do której piszesz
Zanim napiszesz maila lub list sprawdź, do kogo go kierujesz. Pamiętaj o odpowiednich sformułowaniach i zwrotach grzecznościowych, np.: "Droga Pani Gosiu". Uwaga: często potrzebne dane osobowe znajdziesz na stronie internetowej agencji.

Tytuł
Agencje modelek dostają codziennie dziesiątki maili. Dlatego zatytułuj swój list tak, by było wiadomo, z jakim problemem się zwracasz. Dzięki temu lepiej go zapamiętają. Tytuły "Witam", "Modelka", "Casting" nic nikomu nie mówią. Zwracasz się z prośbą o wymagania dotyczące udziału w castingu? Napisz w tytule po prostu: "Prośba o podanie wymagań do castingu".

Treść maila lub listu
Unikaj powitań typu "hej", "cześć"! Zachowaj formy grzecznościowe Pan/Pani i nie zwracaj się w mailu tak, jak zwracasz się do koleżanki. Unikaj wykrzykników! Treść listu powinna być krótka i zwięzła - ludzie w agencjach są zapracowani i czytanie "wypracowań" odkładają na później. Na krótkie maile często odpisuje się od ręki. Podpisz się imieniem i nazwiskiem oraz podaj telefon kontaktowy lub email. Uwaga: Czasami warto dodać informację o tym, gdzie się mieszka.

Zgłoszenia na castingi
Podawaj tylko prawdziwe informacje, bo zostaną one sprawdzone. Nie zapomnij o pełnych danych kontaktowych - adres e-mail, telefon (z numerem kierunkowym) oraz miejscowość, z której pochodzisz.

Jeśli agencja nie odpowiada
...zachowaj spokój. Profesjonaliści są bardzo zabiegani, ale nie zapominają o odpowiedzi. Czasami wystarczy trochę cierpliwości. Uwaga: jeśli oczekiwanie się przedłuża, to można się subtelnie przypomnieć, ale nie zasypuj agencji mailami z pytaniem "Czemu nie dostałam odpowiedzi?".

2. Gdy zaproszą Cię na casting lub spotkanie zaprezentuj się na nim z jak najlepszej strony i przyjedź punktualnie!
Nie ma nic gorszego niż umówić się na spotkanie i nie przyjechać. Każdemu może się coś przytrafić, jednak należy o swoim spóźnieniu lub nieobecności wcześniej powiadomić. Agencja spojrzy na Ciebie przychylniej, jeżeli jeszcze tego samego dnia zadzwonisz lub wyślesz maila z przeprosinami. Jeśli wiesz, że się spóźnisz, koniecznie uprzedź o tym agencję i w żadnym wypadku nie wpadaj na spotkanie zdyszana, bo zrobisz wrażenie osoby niezorganizowanej, która nigdzie nie może zdążyć. Lepiej dać sobie chwilę na opanowanie oddechu. Uwaga: Punktualnie to znaczy O CZASIE, a nie dużo PRZED CZASEM. Nie ma sensu, byś przychodziła na miejsce 30 minut przed wyznaczoną godziną. 1-2 minuty wcześniej zupełnie wystarczą.

Zadbaj o wygląd i strój!
Pamiętaj o naturalnym pięknie. Unikaj makijażu, pstrokatej biżuterii, czapek, kapeluszy itp. Dredy, warkoczyki i ekstrawaganckie fryzury zastąp rozpuszczonymi, schludnymi włosami.
Najlepiej jeśli na castingu pojawisz się w stroju podkreślającym sylwetkę, ale nie wyzywającym. W tym, co masz na sobie, musisz się czuć dobrze - casting w agencji może być wystarczająco stresujący i bez martwienia się, czy nie złamie Ci się dziesięciocentymetrowy obcas.
Przygotuj odpowiedzi na poniższe pytania!
Na castingu nie tylko podziwia się urodę, lecz także zadaje się pytania. Zdradzamy Ci te najpopularniejsze:
- Dlaczego chcesz być modelką?
- Czy masz już jakieś doświadczenia w modelingu?
- Czemu uważasz, że nadajesz się na modelkę?
- Czy lubisz podróżować?
- Czym zajmujesz się na co dzień?
- Jakie są Twoje zainteresowania?

Uwaga: Angielski!!! Agenci będą sprawdzać jego znajomość, gdyż jest niezbędna w przypadku wyjazdów na kontrakt za granicę. Przeważnie wystarczy umieć się przedstawić, powiedzieć coś o sobie i swoich zainteresowaniach.

Zabierz ze sobą!

Zgodę rodziców, jeśli jesteś niepełnoletnia. Czasami przydaje się book ze zdjęciami, gazety Twoimi zdjęciami oraz wszystkie rzeczy pokazujące Twoje dokonania w modelingu. Weź także coś do notowania.
Uwaga I: Agencje lubią nowe, nieznane twarze, więc nie przejmuj się, jeśli nie masz doświadczenia i gotowego portfolio - nie musisz go zdobywać na siłę.
Uwaga 2: W agencji prawdopodobnie będziesz musiała zaprezentować się w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym. Niektóre agencje mają swoje kostiumy, jednak na wszelki wypadek zabierz go ze sobą. Pamiętaj o depilacji nóg !

Jak walczyć ze stresem?
Każdy konkurs czy casting to mnóstwo emocji. Często denerwujemy się myśląc o tym, jak wypadniemy. Znasz ten stan, prawda? Stres można łatwo pokonać poprzez odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że skoro zostałaś zaproszona, to zapewne posiadasz w sobie to magiczne "coś"! Kilka sposobów na stres:
przygotuj w domu odpowiedzi na pytania, które mogą być zadane w agencji.
nie przejmuj się chwilowym niepowodzeniem! Na jednym castingu świat się nie kończy, a trudno zawsze wygrywać!
pogadaj z innymi przybyłymi dziewczynami. Nic tak nie relaksuje, jak nowe plotki

Kontrakty, umowy i prawa modelek

Przed podpisaniem zawsze wszystko dokładnie przeczytaj. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj lub skonsultuj się z prawnikiem. Jest to niestety nudna, ale najważniejsza część tego poradnika. Większość młodych dziewczyn zupełnie nie wie, co podpisuje. Nie orientują się ani w prawach modelek, ani w istotnych zapisach swoich umów. Gdy dochodzi do sytuacji problemowej, są bezradne. Dlatego zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj ze swoimi rodzicami uważnie ten rozdział. Przygotowaliśmy z go specjalnie we współpracy z prawnikami. Zdradzamy Ci najważniejsze kwestie i kruczki prawne spotykane w kontraktach oraz podpowiadamy, jak podpisać najkorzystniejszą umowę.

Zapisy, od których zależy Twoja kariera:

- Czas trwania kontraktu (umowy)
Może to być kontrakt, przeważnie na 3-5 lat, lub umowa bezterminowa. Która wersja jest lepsza zależy od warunków rozwiązania umowy. Gdy nie jesteś pewna czy agencja spełni Twoje oczekiwania (lub w przyszłości planujesz zmianę agenta), to zabezpiecz sobie "odwrót" i podpisz umowę na określony czas. Potem, jeśli wszystko będzie dobrze, możesz ją przedłużyć lub zmienić na bezterminową. W sytuacji niepewności, im krótszy okres trwania umowy, tym lepiej, bo gdy agencja się nie sprawdzi, nie stracisz całej młodości czekając na jej rozwiązanie. Uwaga: Masz po swojej stronie fajny kruczek prawny. Jeśli jesteś niepełnoletnia, to umowę podpisuje za Ciebie opiekun prawny (najczęściej rodzic). Taka umowa traci ważność, gdy skończysz 18 lat i wtedy jako osoba pełnoletnia musisz podpisać nowy kontrakt. Bardzo dużo modelek wykorzystuje ten moment na zmianę agenta.

- Wyłączność na reprezentowanie modelki
Czyli czy kontrakt pozwala Ci na współpracę z innymi agentami oraz poszukiwanie zleceń i udział w castingach na własną rękę. Wydaje się, że im więcej swobody działania zostawia nam umowa, tym lepiej. Niestety, jeśli agencja nie ma wyłącznych praw na reprezentowanie Ciebie, możesz zapomnieć o najlepszych zleceniach. Dostaną je w pierwszej kolejności modelki, na które ona ma wyłączność. Dlaczego tak jest? Każdy agent myśli perspektywicznie i inwestuje tylko w swoje modelki. Zabezpiecza się tak przed sytuacją, gdy inny agent albo sama modelka mogłaby zaszkodzić swojemu wizerunkowi i zmarnować ich pracę. Uwaga: Praktycznie wszystkie najlepsze agencje wymagają wyłączności. Nie wyklucza to jednak możliwości współpracy z innymi zagranicznymi agencjami modelek - w takiej sytuacji Twoja agencja-matka z Polski reprezentuje Cię i dba o wszystkie formalne sprawy związane z zagranicznym kontraktem.

- Rozliczanie i naliczenie długu wobec agencji
Już wiesz z wcześniejszych rozdziałów, że jest coś takiego, jak dług w agencji modelek. Skąd się on bierze? Agent reprezentujący Cię (agencja-matka lub zagraniczna) ponosi koszty związane z promocją Ciebie - przygotowuje book'a, kompozyty, robi testy itp. Dodatkowo, jeśli jedziesz na zagraniczny kontrakt, zapewnia bilety lotnicze, utrzymanie, nowe ciuchy i kieszonkowe. Nie każe Ci za to płacić od razu, tylko w momencie, gdy dostajesz zlecenia. Dług odlicza się od Twoich honorariów. Jego istnienie zmusza agencję do zdobywania dla Ciebie zleceń, gdyż przez to odzyskują zainwestowane pieniądze. Abyś miała kontrolę nad Twoimi zarobkami i spłatą długu, agencja prowadzi "statement" (bilans). Liczy się go co miesiąc i masz prawo wglądu do niego. Koniecznie sprawdź poniższe rzeczy przy podpisywaniu kontraktu:

- Co jest wliczane w dług? Gdy każą Ci płacić za kawę, którą u nich wypijesz, to ciężko tu mówić o poważnym agencie. Najlepiej z góry zastrzec w kontrakcie, co będzie Ci naliczane jako dług.

- Forma spłaty długu z Twoich zarobków - całościowo czy procentowo (np. 50%). Przykładowo zarobiłaś podczas sesji zdjęciowej 300 euro. Twój obecny dług wobec agencji wynosi 250 euro. Zatem z tego zlecenia powinno zostać Ci 50 euro (300 euro - 250 euro = 50 euro). Jednak w kontrakcie masz, że agent przy pojedynczym zleceniu może pobrać tylko 50% Twojego wynagrodzenia na spłatę długu. Czyli weźmie tylko 150 euro (300 euro x 50% = 150 euro) i Twój dług będzie wynosił 100 euro (250 euro - 150 euro = 100 euro). Zostaje Ci zatem 150 euro w kieszeni, a pozostały dług spłacisz przy następnym zleceniu. Rozwiązanie procentowe jest lepsze gdyż, zostajesz z większą gotówką w kieszeni, lecz zagraniczne agencje praktycznie go nie stosują.

- Czy dług jest oprocentowany? Jest to częsta praktyka zagranicznych agencji. Naliczają Ci odsetki od długu (przeważnie 10%). Wygląda to tak, jakbyś zaciągnęła kredyt w banku. Dlatego jeśli w swojej agencji-matce nie masz oprocentowanego długu to lepiej niech ona płaci za Twoje zagraniczne przeloty i daje Ci kieszonkowe na wyjazd.

- Co dzieje się z długiem przy rozwiązaniu umowy z agencją? Przeważnie w momencie odejścia z agencji-matki musisz spłacić dług, jeśli taki pozostał. Jeśli byłaś na zagranicznym kontrakcie i został Ci w tamtejszej agencji dług, to nie przejmuj się. Na pewno odpracujesz go przy następnym wyjeździe do nich lub po prostu z czasem przepadnie, gdyż praktycznie nie ma możliwości jego spłaty inaczej niż przez pracę modelki.
Uwaga: to zupełnie normalne, że każda modelka na początku swej pracy ma dług w agencji. Najpierw trzeba zainwestować w promocję, aby zdobyć pierwsze kontrakty. Często przy pierwszym/drugim wyjeździe zagranicznym masz już szansę spłacić go w całości.

Nauka to sztuka zadawania właściwych pytań.
Słynne powiedzenie mówi, że "kto pyta, nie błądzi" Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najpopularniejsze pytania, które zadają sobie przyszłe modelki. Oczywiście udzielamy na nie fachowych odpowiedzi.
Jak nie dać się nabrać i unikać nieuczciwych ludzi?

Oto gdzie często dochodzi do oszustw i jakich sytuacji lepiej się wystrzegać:
- banki twarzy (pracy modelki tam nie znajdziesz),
- agencje sesyjne (zrobisz u nas płatną sesję to będziesz naszą modelką),
- agencje kursowe (zapiszesz się na kurs - skończysz go - dostaniesz pracę),
- agencje modelek wymagające sesji u jednego i tylko tego fotografa (współwłaściciela,     chłopaka właścicielki itp.),
- agencje żądające wpłaty za umieszczenie w katalogu lub na stronie internetowej,
- strony www, w których kontakt z modelkami wymaga opłacenia SMS lub wykupienia dostępu,
- konkursy urody o złej sławie i agencje cieszące się złą opinią.

Zrobiłam wszystko zgodnie z poradnikiem, a żadna agencja mnie nie przyjęła. Co zrobić dalej?
Widocznie nie masz predyspozycji na modelkę. Jeśli jednak dalej marzysz o świecie mody, to nie zapominaj, że bycie modelką to nie jedyna droga, by tam się dostać. Zawsze można zostać make-up artist, projektantką, pracować w agencji modelek jako booker, scout, można też stanąć za obiektywem jako fotograf lub pisać dla magazynu o modzie. Możliwości jest wiele. Jeśli jednak koniecznie chcesz być tylko i wyłącznie modelką, to spróbuj wysłać ponownie zgłoszenia, ale za jakiś czas (minimum pół roku).

Czy jeszcze urosnę?
Zwróć uwagę na swój wiek. Jeśli masz 13-15 lat, to na pewno jeszcze urośniesz. Dobrym znakiem może być duża stopa. Jeśli Twoi rodzice są wysokiego wzrostu, zapewne i Ty będziesz wysoka.

Co trzeba zrobić, żeby jak najlepiej wypaść na castingu?
Bądź swobodna i bądź sobą - nigdy nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj, że stres wpływa źle na Ciebie i ludzi, którym się prezentujesz.

Jak należy się ubrać i jaki makijaż jest najlepszy na casting?
Żaden. Podkład jest zabroniony, gdyż będą chcieli zobaczyć, jaką masz cerę. Ubiór prosty i zwykły, subtelnie podkreślający Twoją sylwetkę, np.: jeansy i bluzka. Ważne, byś była ubrana komfortowo i wygodnie, by w razie czego szybko móc się przebrać w kostium.

Czy bycie modelka prowadzi do anoreksji i innych chorób?
Na szczęście nie. We wszystkim, co się robi, należy się kierować zdrowym rozsądkiem i troską o własne zdrowie. Modelkami zostają najczęściej dziewczyny, które mają naturalne predyspozycje do tego, by mieć szczupłą sylwetkę. Jeśli w Twoim przypadku osiągnięcie wymiarów modelki wiąże się z głodówkami i wyniszczaniem swojego organizmu, to zdecydowanie odradzamy Ci tę drogę. Anoreksja i bulimia to choroby, które m.in. powodują, że włosy i paznokcie stają się słabe, a cera zmęczona - taki wygląd wyklucza pracę jako modelka.

Mieszkam daleko od wymarzonej agencji modelek. Czy to problem?
Oczywiście, że nie. To normalne, ze dziewczyny pracujące w agencjach modelek pochodzą z różnych stron świata. Każda agencja, gdy przyjeżdżają do nich modelki z daleka, zapewnia im nocleg w tzw. mieszkaniach modelek. Dlatego nie bójcie się wysyłać zgłoszeń do najlepszych agencji modelek, nawet jeśli są bardzo oddalone od Waszego miejsca zamieszkania.

Jaka jest różnica pomiędzy modelką a fotomodelką?
Dziewczynom, którym zabrakło wzrostu lub wymiarów do pracy na wybiegu, a które marzą o pozowaniu przed obiektywem, pozostaje możliwość pracy jako fotomodelka. Obierając tę drogę, bądź jednak ostrożna! Wiele firm czy osób prywatnych wykorzystuje naiwność młodych dziewczyn, oferując im odpłatne wykonanie portfolio bądź obiecując lukratywne kontrakty dzięki umieszczeniu w płatnym banku fotomodelek. Na ogół takie usługi nie przynoszą żadnego efektu, a modelka dalej pozostaje bez pracy.

Jak pogodzić szkołę z karierą modelki?
Jest to spore wyzwanie dla każdej modelki, ale spokojnie, pomożemy Ci!
1. Poszukaj szkoły, w której dyrekcja wyrozumiale podejdzie do faktu, że pracujesz za granicą.
2. Zdobądź koleżanki i/lub kolegów, którzy pomogą Ci w nadrabianiu szkolnego materiału.
3. Bądź systematyczna w nauce.

Czy na wyjazdach zagranicznych będę zdana sama na siebie?
Zagraniczna agencja, do której jedziesz, zapewni Ci utrzymanie na miejscu. Na początku, jeśli jesteś bardzo młoda, będziesz miała do dyspozycji osobę, która pomoże Ci się zaaklimatyzować. Na pewno zatrzymasz się w mieszkaniu dla modelek, gdzie poznasz mnóstwo dziewczyn, które razem z Tobą rozpoczynają karierę. Zawsze też będziesz mogła skontaktować się z agencją-matką. Starsze i doświadczone dziewczyny muszą być samodzielne, ale mogą liczyć na wszelką pomoc, jeśli sytuacja tego wymaga.

Ile będę zarabiać jako modelka?
Zależy, jak będziesz popularna. Od kilkuset euro za prezentacje ubrań na wybiegu do 100 000 euro za udział w kampanii znanego projektanta.

Ile godzin trwa sesja?
Od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od tego, jak bardzo trudna jest ona w realizacji.

Jak długo trwają wyjazdy i jak wygląda dzień pracy modelki za granicą?
Czasami kilka dni, jeśli bierzesz udział w jednej sesji zdjęciowej, 1-3 miesiące, jeśli jedziesz na kontrakt do zagranicznej agencji. Przykładowy dzień pracy modelki wygląda tak:
8.00 - wstaje
9.00 - muszę stawić się gotowa do agencji (chyba, że dzień wcześniej dostanę wykaz castingów)
10.00 - 17.00 - castingi. Są w różnych godzinach, czasem jest ich po 10-15 dziennie, a czasem zdarzy się tylko kilka
17.00 - X - praca.
Oczywiście jest również tak, że zamiast castingów jest w ciągu dnia jest tylko praca. Wcale nie jest tak łatwo i często na imprezowanie nie ma już się sił

Czy się chwalić, że jestem modelką?
Nie chwal się otoczeniu swoimi przyszłymi osiągnięciami, dostaniem się do agencji, sesjami zdjęciowymi, pokazami itd. Wszystko to się szybko rozniesie i potem może być problem, jeśli nie uda Ci się zrealizować tych planów. Nie bądź w gorącej wodzie kąpana. Zawsze lepiej poczekać na finalny efekt i dmuchać na zimne niż rozczarować się i narazić na śmiech innych. Reakcja otoczenia może sprawić Ci przykrość (szczególnie koledzy z klasy bywają perfidni).
Jak przekonać rodziców?

Przeczytaj z nimi ten poradnik tak, aby mogli się rzetelnie zapoznać z tematem modelingu. Powiedz rodzicom, że bardzo pragniesz spróbować swoich sił w tym zawodzie i że potrzebujesz ich wsparcia. Jeśli trochę dowiedzą się na ten temat, na pewno spojrzą na Twoje marzenia bardziej przychylnie. Niestety, wielu rodziców traktuje modeling jak wielkie zło i nie pozwala swoim córkom realizować marzeń. Pojawiają się obawy, że może on przeszkodzić w nauce itd. Mają rację, bo troszczą się o Twoją przyszłość, jednak odpowiednio przeprowadzona rozmowa i etap próbny który udowodni rodzicom, że wszystko zostało bez zmian) często rozwiązują problem. Pamiętaj, że modeling to nie jest praca na całe życie, dlatego pod żadnym pozorem nie zaniedbuj szkoły - ucz się pilnie i szybko nadrabiaj zaległości wynikłe z wyjazdów. Często zdarza się, że nawet Twój agent zadzwoni do Twoich rodziców, by spytać o wyniki w szkole! Jeśli będą one słabe, może to zaważyć na Twoich przyszłych wyjazdach!