Słownik

Agencja-matka
(agencja macierzysta ) mother agency Twoja podstawowa agencja, która planuje i prowadzi Twoją karierę, wysyłając Cię m.in. do innych zagranicznych agencji.

Agnecja castingowa
zajmuje się organizacją castingów na zlecenie określonych klientów, firm. Ma to na celu wyłonienie odpowiedniej osoby do reklamy. Agencja castingowa niekoniecznie musi podpisywać umowy z modelkami, tworzy ona bazę twarzy i zaprasza na casting osoby najbardziej pasujące do wymagań klienta.

Agencja modelek
Firma pośrednicząca w kontaktach modelek i potencjalnych pracodawców. Współpraca modelki z agecją opiera się na zasadach określonych umową. Ogólnie agecja jest odpowiedzialna za promocję modelki i negocjowanie z klientem najkorzystniejszych dla niej warunków umowy.

Agent
Osoba zatrudniona w agecji modelek, lub pracująca samodzielnie. Agent jest odpowiedzialny bezpośrednio za pracę i kontrakty modelki, informuje ją o castingach, udziela wskazówek. Rolę agenta pełni ogólnie agencja modelek.

Book / książka / portfolio
każda profesjonalna modelka do swojej pracy potrzebują profesjonalnego albumu ze zdjęciami - tak zwanej książki lub też po angielsku "book". Książka powinna być przechowywana w agencji, chyba że zostanie Ci powierzona przed wyjazdem lub castingami. To wasze podstawowe narzędzie pracy, nie możecie pozwolić, aby gdzieś się zawieruszyło czy zniszczyło!

Booker/bookerka
pracownik agencji, który ma kontakt z klientami i organizuje castingi, w Twoim imieniu negocjuje warunki pracy, finanse itp.

Casting
Jest to spotkanie, swego rodzaju konkurs dla modelek, mający na celu wyłonienie najodpowiedniejszej osoby do danej pracy: sesji zdjęciowej czy pokazu mody, czy agencji modelek. Na castingu modelki prezentują swoje zdjęcia (portfolio) potencjalnemu pracodawcy i zostawiają swój kompozyt.

Cancel
"skasowanie". Jeżeli miałaś opcję do jakiejś pracy i był "cancel", to znaczy, że ta praca Ci przepadła.

Catwalk
(podest) wybieg - podwyższenie, po jakim chodzi się na pokazach mody.

Dług / debt
wydatki agenta na promocje modelki, które będą odliczone od jej wynagrodzeń.

Editorial
sesja zdjęciowa do czasopisma o modzie.

Fitting
pasowanie - dopasowywanie kreacji do Twojej sylwetki przed pokazem mody.

Fotomodelka
Osoba pozująca do zdjęć w prasie, magazynach, reklamach itp.

Gross
całkowita suma, jaką klient zapłaci (za granicą) za wykonaną przez Ciebie pracę, kwota przed odliczeniem podatków, prowizji agencji itp.

Headsheet (plakat)
Plakat ze zdjęciami portretowymi modelek reprezentowanych przez daną agencję, które rozsyła ona do klientów: agencji castingowych, fotografów, czasopism.

Kampania
kampania reklamowa - marzenie każdej modelki. Stajesz się twarzą danej marki (np. ubrań lub perfum) i występujesz we wszystkich materiałach reklamowych z nią związanych. Kampanie wiążą się z bardzo dużymi zarobkami i prestiżem.

Kompozyt
composit card sed card - jest to wizytówka modelki, która daje się klientowi, aby mógł sobie ją łatwo przypominać.

Opcja
jeżeli klient rozważa możliwość zatrudnienia Cię i sprawdza, czy jesteś w danym terminie dostępna, ale jeszcze nie potwierdził na 100%, to znaczy że masz opcję do tej pracy. Opcja oznacza bardzo duże szanse na dostanie pracy.

Portfolio (książka)
Album ze zdjęciami prezentującymi fotogeniczność modelki, jej możliwości. Zalążkiem portfolio są najczęściej zdjęcia próbne - testy. W portfolio zdjęcia powinny być różnorodne, prezentujące plastyczność twarzy modelki i jej swobodę przed obiektywem. W trakcie pracy portfolio się zmienia, dodawane są nowe zdjęcia, usówane nieaktualne.

Polaroid
snap - zdjęcie prezentujące naturalną urodę modelki bez makijażu ani żadnych stylizacji.

Portfolio sprawdź book.

Prowizja
to procent Twoich zarobków, jaki pobiera agent za reprezentowanie i zdobywanie dla Ciebie zleceń. Wysokość prowizji ustala się w kontrakcie z agencją modelek.

Recall
recasting - jeżeli po pierwszym castingu klient nie zdecydował się od razu na kogoś i zaprasza pewne (ale już wybrane) dziewczyny ponownie na casting, to się nazywa re-casting (albo re-call). Jeżeli zostaniesz zaproszona na re-casting, to znaczy, że się spodobałaś i masz spore szanse.

Recasting
To ostateczne spotkanie z reżyserem i osobami decydującymi o zatrudnieniu osób do danego projektu, reklamy.

Scout
osoba zajmująca się poszukiwaniem Nowych Twarzy dla agencji modelek. Scouta możesz spotkać dosłownie "na ulicy" - często bywają oni w miejscach, gdzie jest dużo młodych dziewczyn (cluby, centra handlowe, szkoły). Jeśli zostaniesz zaczepiona przez Scouta zawsze poproś o jego wizytówkę i zapytaj dla jakiej agencji pracuje - dzięki temu sprawdzisz jego dane i unikniesz oszustów.

Sesja
tzw. komercyjna - katalog, edytorial - jest to sesja, do której jesteś zatrudniana jako modelka i przeważnie dostajesz za to pieniądze. Bardzo cenne są edytoriale i inne zdjęcia do gazet, gdyż sam fakt, że Twoje zdjęcie znalazło się w prestiżowym czasopiśmie, ułatwi Ci zdobywanie kolejnych zleceń. Ponadto dostajesz kolejne ważne zdjęcia do book'a.

Sesja testowa
(tzw. test) - sesja, którą robi dla Ciebie agencja. Te zdjęcia znajdą się w Twojej książce (book'u), w Twojej prezentacji na stronie internetowej oraz w kompozycie tak, by pokazać klientom Twoje możliwości jako modelki - umiejętność pozowania i jak wychodzisz na zdjęciach. Szybko się przekonasz, że im masz lepsze zdjęcia, tym więcej pracy i lepsze zlecenia. Sesje zdjęciowe wpisywane są w dług.

Showroom
rodzaj pokazu mody, ale jakby przebiegający na odwrót. "Normalny" pokaz odbywa się o określonej godzinie i widzowie czekają na modelki. W showroomie modelki są od godziny X do godziny Y i czekają na miejscu na widzów, a gdy się oni pojawiają - robią specjalnie dla nich pokaz. Jest to zajęcie mniej prestiżowe niż normalne pokazy mody i dostają je szczególnie początkujące modelki. Niektóre showroomy są bardzo dobrze płatne.

Statement
bilans - miesięczne podsumowanie zarobków i wydatków modelki (długu).

Testy (testing)
Są to zdjęcia próbne, za które modelka nie otrzymuje wynagrodzenia. Testy robi agencja. Zdjęcia te stanowią początek portfolio.

Wyłączność
exclusive models - oznacza to, że wolno Ci pracować TYLKO dla jednej agencji/klienta itp. Jeżeli masz z kimś umowę na wyłączność (np. X ma wyłączne prawo reprezentować Ciebie jako modelkę) to znaczy, że nie wolno Ci pracować dla nikogo innego.

Zastawki
przegroda, zza której wychodzi się z garderoby na wybieg.